rozmiar tekstu

Zasady bezpieczeństwa

  1. Przebywanie na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego udostępnianych w celach turystycznych, rekreacyjnych i sportowych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Turysta jest narażony na zagrożenia ze strony sił przyrody takich jak m.in.: silny wiatr, intensywny deszcz, burze, niskie temperatury, oblodzenie, lawiny śnieżne, łamanie się drzew, konarów i gałęzi. Decyzje dotyczące wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie oraz wskazówki zawarte w komunikatach zamieszczanych na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Grupy Karkonoskiej GOPR. W przypadku grup zorganizowanych, prowadzonych przez uprawnionego przewodnika, decyzję podejmuje przewodnik prowadzący grupę. W przypadku zorganizowanej imprezy rekreacyjno-sportowej za bezpieczeńtwo odpowiada organizator.
  2. Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wymaga przygotowania kondycyjnego, posiadania odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach, używania odpowiedniego ubioru, sprzętu i wyposażenia umożliwiającego poruszenie się w trudnym terenie górskim, a dodatkowo wymaga uwzględnienia zaleceń wynikających z komunikatów zamieszczanych na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Grupy Karkonoskiej GOPR.
  3. Przed wyjściem w góry należy zasięgnąć informacji o masywie górskim/rejonie, w który się wybieramy (przebieg szlaków i ich stan, warunki panujące w górach, ewentualne zagrożenia), trasy planować stosownie do możliwości i doświadczenia wszystkich uczestników wycieczki, a przed wyjściem w góry zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody.
  4. Jeśli jest to możliwe nie należy wychodzić w góry samotnie i zawsze obowiązkowo powiadomić rodzinę, znajomych, gospodarzy schroniska czy pensjonatu o naszych planach wycieczkowych i orientacyjnym czasie powrotu.
  5. Przed wyjściem w góry należy odpowiednio się ubrać i wyposażyć w sprzęt, stosownie do panujących warunków pogodowych (ochrona przed zimnem, wiatrem i opadami) oraz długości i trudności trasy, a do placaka spakować niebędne rzeczy, w szczególności:
    1. zapasowe i dodatkowe ubranie (bielizna, skarpety)
    2. podręczną apteczkę, w tym niezbędne leki i środki opatrunkowe
    3. prowiant i napoje
    4. mapę i kompas
    5. telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi i power bank
    6. w okresie zimowym dodatkowo czapkę i rękawiczki, raczki i kije trekkingowe lub raki i czekan w zależności od panujących warunkó
    7. ewentualnie pieniądze, latarkę, kijki, ochraniacze, gogle, krem i okulary przeciwsłoneczne
  6. Należy zapamiętać numery alarmowe do GOPR – 985, 601 100 300 oraz ogólny 112
 

Szczegóły znajdziesz na:
http://www.gopr.org/
http://kpnmab.pl/ostrzezenia