rozmiar tekstu

Najczęściej zadawane pytania

Czy jeśli kupiłam/kupiłem bilet wstępu do Parku, mogę tego samego dnia wejść w dwóch, trzech różnych miejscach na teren KPN?

Tak. Bilet wstępu obowiązuje na terenie całego Parku Narodowego, niezależnie gdzie został zakupiony. Opłata obejmuje również zwiedzanie Wodospadu Szklarki, ale uwaga! ....nie Wąwozu Kamieńczyka.

Czy jeśli kupiłem/kupiłam bilet do gardzieli Wodospadu Kamieńczyka, mogę z nim wejść do Parku?

Nie. Bilet do gardzieli Wodospadu Kamieńczyka jest osobną opłatą. Jest to miejsce, które wymaga szczególnej troski, aby każdy mógł bezpiecznie cieszyć się urokiem wodospadu, potrzebuje więc środków na jego zabezpieczenie. Regularnie kontrolowane są skalne zbocza gardzieli, zabezpieczenia chroniące przed odpadającymi skałami: barierki i podesty. Zima wymaga stałej pracy przy usuwaniu oblodzenia. Każdy turysta otrzymuje też kask, bez którego nie można wejść do na dno gardzieli Kamieńczyka i podejść do wodospadu. Pozostała część Parku objęta jest osobnym biletem wstępu. UWAGA! Obowiązuje zakaz wprowadzania psów do gardzieli Kamieńczyka.

Co się stanie, jeżeli wejdę do Parku bez biletu, bo kasa biletowa nie będzie czynna? Czy wiążą się z tym jakieś konsekwencje?

Zachęcamy do zakupu biletów on-line, na stronie www.bilety.kpnmab.pl, jest to najlepsza alternatywna możliwość zakupu biletu, niezależnie od pory dnia. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy kupić bilet w innych miejscach, od tzw. kasjerów mobilnych, nie tylko przy wejściu na szlaki. Osoba sprzedająca bilet jest ubrana w zieloną odblaskową kamizelkę z napisem Obsługa ruchu turystycznego KPN i logotypem KPN oraz posiada identyfikator ze zdjęciem. Pozostaje też możliwość zakupu biletów w obiektach KPN oraz od Straży Parku, nasi strażnicy są uprawnieni do sprzedaży biletów w terenie, także spotykając ich na szlaku, możesz poprosić o bilet.

Jakim dowodem poprzeć uprawnienia do zwolnienia z opłaty za wstęp do KPN?

Jeśli jesteś mieszkańcem jednej z gmin przyległych do Parku, zapewne posiadasz dowód osobisty, w którym jest informacja o tym, że wystawił go wójt jednej z gmin, albo prezydent miasta. Jeśli nie masz dowodu z miejscowym adresem, możesz zdobyć poświadczenie zamieszkania w danej gminie/mieście, przedstawić inny dowód potwierdzający miejsce Twojego zamieszkania np. rachunek za prąd, PIT. Nie musisz nosić ze sobą dokumentów, ale wystarczy, że pokażesz ich wersję elektroniczną. Jeżeli nie jesteś w stanie potwierdzić przysługującej Ci ulgi lub zwolnienia, obowiązuje Cię zakup biletu wstępu do Parku.
Twoje dziecko, przed ukończeniem siedmiu lat, ma wolny wstęp. Jeżeli Twoja Rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny i okaże je przy punkcie kasowym – wchodzicie za darmo.
Pamiętaj, że to Twoim obowiązkiem jest wykazać prawo do zwolnienia lub ulgi w opłacie za wstęp do KPN. 

Czy można wędrować w Parku po zmroku?

Nie powinieneś wychodzić na szlak, jeśli nie jesteś pewien, czy dotrzesz do schroniska lub miejsca noclegu przed zmrokiem. Nasze przepisy nie zezwalają, ze względów bezpieczeństwa oraz ze względu na dobro i spokój bytujących w KPN zwierząt, na poruszanie się po terenie Parku po zmroku. Twoja obecność, światło czołówki powodują, że płoszysz zwierzęta - przyczyniasz się do ich stresu fizjologicznego. Sytuację można porównać do tego jakby ktoś w nocy przemaszerował przez Twoją sypialnię- świecąc Ci po oczach swoją latarką. Nieciekawa to perspektywa. W wyjątkowych sytuacjach, awaryjnie możesz przemierzać odcinki szlaków prowadzących do schronisk lub do miejscowości przy granicy z Parkiem, którymi dotrzesz do miejsca noclegu. Dla własnego bezpieczeństwa zaplanuj trasę tak, by na szlaku nie zastała Cię noc. Wędrując w ciągu dnia okazujesz szacunek i zrozumienie dla potrzeb karkonoskiej fauny. 

Czy po czeskiej stronie też muszę mieć bilet wstępu?

Nie. Nasi sąsiedzi nie wprowadzili opłat za wstęp. Możesz śmiało przechodzić na stronę czeską w czasie swojej wędrówki.

Czy i gdzie można jeździć rowerem na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego?

Turystyka rowerowa jest możliwa na terenie KPN, jednak może odbywać się na niektórych drogach leśnych oraz na singletrack'ach. Są to:
1. Szlak czerwony do Schroniska nad Łomniczką,
2. Droga Urszuli do Betonowego Mostu,
3. Szlak niebieski na Przełęcz Karkonoską i do schroniska Odrodzenie,
4. Rejon Jagniątkowa - I. Droga Sudecka - od potoku Sopot do potoku Brocz.
5. Singletrack Perun oraz Borowy w rejonie Chojnika, góry Żar i Szerzawy.

Czy jest możliwe uzyskanie zgody na wjazd do KPN, żeby np. wykonać zdjęcia ślubne, wwieźć osobę starszą...?

Proszę sobie wyobrazić, z czym wiąże się wydanie pozwolenia na wjazdy autami prywatnymi. Wiele osób pyta o taką możliwość, jednak ograniczenia w tej kwestii nakłada na Park ustawodawstwo o ochronie przyrody. Kilka najprostszych powodów to: zagrożenie potrąceń pieszych turystów i rowerzystów, dzikich zwierząt; hałas i zanieczyszczenie spalinami, olejami, toksycznymi płynami; awarie i trudność w usuwaniu pojazdów uszkodzonych - blokady szlaków; rozjeżdżone szlaki, uszkodzone elementy infrastruktury turystycznej (drewniane umocnienia skarp, potykacze drewniane, bariery zabezpieczające itp.); konieczność ciągłych kontroli - Straż Parku nie mogłaby wypełniać wielu innych obowiązków. Ograniczenia natomiast dotyczą również i nas, jako Gospodarzy, a także tych, których obejmują wyjątki ustawowe. Pracownicy Parku jak i właściciele schronisk, mają ograniczone liczby i/lub godziny wjazdów, tak, by omijać tę część dnia, kiedy turystów korzystających ze szlaków jest najwięcej. Szlak ma bowiem służyć aktywnemu wypoczynkowi w jak najlepszych i najzdrowszych warunkach.  

Czy można latać dronem nad terenem KPN?

Tereny Parków Narodowych w przepisach prawa (m.in. dot. lotnictwa cywilnego) ograniczają ruch powietrzny nad terenami chronionymi do określonej wysokości nad poziomem gruntu. W KPN jest to wysokosć ok. 2600 m.n.p.m. Karkonoski Park Narodowy objęty jest strefą R13 gdzie obowiązuje pułap FL85. Przepisy dot. lotów dronami reguluje m.in.:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie zakazów lub ograniczeń lotów na czas dłuższy niż 3 miesiące (Dz. U. 2019 poz.617)
R — (Restricted Area) strefa ograniczeń, obejmująca przestrzeń powietrzną znajdującą się nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której lot statku powietrznego jest ograniczony przez wymagania dotyczące generowania przez niego fal akustycznych od poziomu terenu do określonej wysokości, w szczególności przestrzeń nad aglomeracjami miejskimi, parkami narodowymi oraz obiektami, w których są gromadzone substancje i mieszaniny o właściwościach wybuchowych;
Dokładniejsze informacje, na temat np. dotyczące treści ww. rozporządzenia,  możesz też znaleźć na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Lot bezpośrednio nad obszarem parku narodowego wymaga uzyskania zgody zarządzającego – Dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego. Zasady wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego w strefie EP R13 znajdziesz TUTAJ.