rozmiar tekstu

Ścieżka dydaktyczna „Śląską Drogą na Śnieżkę” - Przystanek 2

ŚLĄSKĄ DROGĄ NA ŚNIEŻKĘ
Przystanek 2 – Piętro regla górnego

Przekroczyliśmy granicę 1000 m n.p.m.- przeszliśmy w piętro regla górnego.
Jak mogliśmy zaobserwować wraz ze wzrostem wysokości zmienia się szata roślinna oraz świat zwierząt, a wszystko to związane jest z warunkami atmosferycznymi. Poprzez wielkość pasma Karkonoszy oraz ich wysokość ukształtował się w nich lokalny klimat górski, na który główny wpływ mają masy powietrza oceanicznego. Długie zimy i ich ostry charakter, częste i intensywne opady atmosferyczne, porywiste wiatry i wahania temperatury to w skrócie warunki jakie panują w Karkonoszach. Temperatura powietrza zmienia się wraz z wysokością, o czym sami przekonamy się będąc już na szczycie Śnieżki. W Karpaczu temperatura jest wyższa o 5 – 6°C niż na Śnieżce. Opady u podnóża Karkonoszy wynoszą 950 mm, a w najwyższych partiach ponad 1400 mm. Podobnie jest z zaleganiem pokrywy śnieżnej – od 100 dni u podnóża Karkonoszy do 194 dni na Śnieżce. W kotłach polodowcowych potrafi utrzymać się do sierpnia.
Regiel górny w większości porośnięty jest przez górnoreglową świerczynę sudecką. Przeważa tu świerk pospolity z domieszką jaworu i jarzębiny. Obumarłe drzewa w okolicy przypominają o klęsce ekologicznej, jaka miała miejsce w latach 70. i 80. XX wieku głównie w Karkonoszach i Górach Izerskich. Niekorzystna sytuacja wykształciła się przez zanieczyszczenia powietrza, a w efekcie kwaśne deszcze.
W runie leśnym występuje m.in. goryczka trojeściowa, która kwitnie na fioletowo już w połowie sierpnia i oznacza nadejście jesieni. Wraz z dzwonkiem karkonoskim (endemit, czyli organizm, którego nigdzie indziej w Polsce ani na świecie nie spotkamy) tworzą logo Karkonoskiego Parku Narodowego.
 
Opisy pod zdjęcia:

Fot1. Goryczka trojeściowa (fot. Lidia Przewoźnik)
Fot1. Goryczka trojeściowa (fot. Lidia Przewoźnik)

Fot2. Dzwonek karkonoski – endemit  (fot. Roksana Knapik)
Fot2. Dzwonek karkonoski – endemit  (fot. Roksana Knapik)

Fot3. Efekt klęski ekologicznej w Karkonoszach (fot. Anna Walusia
Fot3. Efekt klęski ekologicznej w Karkonoszach (fot. Anna Walusiak)

Fot4.Martwe drzewa – pozostałości po klęsce ekologicznej w Karkonoszach (fot. Andrzej Raj)
Fot4.Martwe drzewa – pozostałości po klęsce ekologicznej w Karkonoszach (fot. Andrzej Raj)