rozmiar tekstu

09.06.2022 MAŁE PODSUMOWANIE

MAŁE PODSUMOWANIE
Przypominamy, jak będzie (już niebawem) wyglądało nasze Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego – PAŁAC SOBIESZÓW. Najlepiej zobaczyć to na wizualizacji, gdzie przy każdym budynku opisano jego przyszłą funkcję.
Na jakim etapie jesteśmy obecnie?
  • Wyremontowaliśmy Pałac Sobieszów z Domem Ogrodnika. W tej chwili firma SLX tworzy dla nas ekspozycję edukacyjną na parterze Pałacu. Zakończenie prac planowane jest w marcu 2023 roku. Na I i II piętrze będzie nowa siedziba dyrekcji Parku. Żeby móc ją tam przenieść, czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na wyposażenie meblowe części biurowej. 20 czerwca mija termin składania ofert.
  • Dzięki podpisaniu w kwietniu umowy z firmą Steindudex powstaje ścieżka edukacyjna wokół Pałacu. Jesienią będzie już gotowa.
  • Wielka Stajnia została zmodernizowana i wyremontowana, a także dobudowaliśmy do niej tzw. Budynek Wejściowy. Część biurowo-edukacyjna (biura i sale warsztatowe) są już w pełni wyposażone. W stajennych salach powstaje właśnie ekspozycja przyrodnicza KLIMATYCZNE KARKONOSZE. Nasz wykonawca to firma ALFA EDGAR z Wrocławia. Termin zakończenia mija w lutym 2023 roku.
  • Część recepcyjna Budynku Wejściowego, który powstał na miejscu zawalonej części Wielkiej Stajni jest w trakcie aranżacji i wyposażania. Prace trwają równolegle z pracami nad ekspozycją.
  • Przebudowaliśmy budynek Małej Stajni, w którym powstała sala konferencyjna na 150 osób. Ona również jest już wyposażona i gotowa do użytkowania. W przyszłości zadbamy również o to, aby na parterze nasi zwiedzający goście mogli się posilić smacznym posiłkiem.
  • W miejscu spalonej i rozebranej stodoły wybudowaliśmy tzw. Elektryczną Stodołę i wyposażyliśmy ją w panele fotowoltaiczne. Już wkrótce będziemy mogli zaprosić gości na plenerowe wydarzenia pod jej dachem. Produkowany prąd służy do obsługi zespołów pomp ciepła, służących nam jako źródło ogrzewania i chłodzenia.
Co zostało do zrobienia?
  • Do remontu i modernizacji pozostały jeszcze dwa budynki – Dom Zarządcy (dawna bursa szkolna) oraz Spichlerz. Pomysły, projekty budowlane i pozwolenia na budowę czekają w gotowości.
  • Zagospodarowanie terenu, w tym schody zewnętrzne prowadzące z majdanu do Pałacu oraz plac zabaw dla dzieci, ogród dydaktyczny i droga wewnętrzna. W tym roku, dzięki oszczędności w jednym z projektów, uda się wyremontować schody. Pozostałe cele nadal przed nami.