Opublikowano : 2022-08-05

UWAGA SUSZA! UWAGA WYSOKIE ZAGROŻENIE POŻAROWE!

Na terenie Karkonoszy panuje susza. Brak opadów, wysokie temperatury spowodowały przesuszenie gruntu oraz czasowy zanik wody w niektórych potokach nawet w górnych partiach naszych gór. Wodospady Kamieńczyka i Szklarki niosą w tym roku znacznie mniej wody. A skoro brakuje wody w górach to i na dole u ich podnóża sytuacja jest bardzo nieciekawa. Wszystko to razem sprawia też, że mamy wzrost zagrożenia pożarowego.
Dlatego APELUJEMY do wszystkich - Turystów, Mieszkańców, wszystkich osób przebywających w lasach i partiach grzbietowych Karkonoszy. ZERO TOLERANCJI DLA OTWARTEGO OGNIA.
Przypominamy o bezwzględnym zakazie używania otwartego ognia na terenie KPN oraz w lasach.
Nie palimy papierosów, ognisk, nie grillujemy nie używamy niczego co mogło by stać się zarzewiem pożaru.
To nie są żarty, jest na prawdę bardzo sucho i nawet niedopałek papierosa może spowodować nieszczęście. A gaszenie pożarów w górach to sytuacja wręcz beznadziejna, szczególnie w tak wietrznych górach jak Karkonosze.

PROSIMY O ZWRACANIE UWAGI OSOBOM, KTÓRE ZACHOWUJĄ SIĘ NIEODPOWIEDZIALNIE. 
PROSIMY O NIE PALENIE PAPIEROSÓW W TYM RÓWNIEŻ NA WYCIĄGACH - tak, wiele osób pali jadąc na górę wyciągiem -NIE, to nie jest dobry pomysł.
W przypadku zauważenia ognia prosimy o natychmiastowy kontakt ze służbami ratunkowymi, w tym z GK GOPR. Informację do służb KPN można też przekazywać bezpośrednio w formie wiadomości na Facebook.
Bezpieczeństwo Karkonoszy i ich mieszkańców  jest w naszych rękach! Liczymy na Waszą odpowiedzialność i rozsądek!

Numery alarmowe - 112
GK GOPR - 985, 601100300
FB KPN - https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy

Mapa zagrożenia pożarowego w lasachźródło: Instytut Badawczy Leśnictwa http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/