Członek Zarządu Głównego PTTK Jacek Potocki, w imieniu prezesa organizacji, wręczył dziś nagrodę główną za "Najlepsze wydawnictwo o górach" twórcom monografii "Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego". W zwyczajnym roku nagroda zostałaby wręczona w Krakowie na Targach Książki. W tym roku, z konieczności, z powodu pandemii, uroczystość odbyła się w skromnym gronie, w siedzibie KPN.
Byli redaktorzy książki napisanej przez około 60 naukowców: Roksana Knapik, profesor Piotr Migoń i dyrektor KPN Andrzej Raj. Książka jest dostępna w naszych ośrodkach edukacyjnych. Jest to wydawnictwo naukowe, jednak napisane w sposób przystępny i zawierające mnóstwo aktualnej wiedzy o Karkonoszach.
Monografia jest dostępna bezpłatnie. Jest to trzecie wydanie, ale nie prosty dodruk, tylko uzupełnione o najnowszą wiedzę .
- To nie jest książka napisana przez naukowców dla naukowców, ale publikacja dla tych, którzy szukają i chcą pogłębić swoją wiedzę - mówi Jacek Potocki.
Roksana Knapik, która odpowiadała za redakcyjna stronę wydawnictwa podkreśla, że tworzenie książki, to była fascynująca praca.
- Byłam pierwszą osobą, która przeczytała wszystko - śmieje się. - Mnóstwo rzeczy się dowiedziałam. Nadal sięgam do książki, gdy tworzę publikacje lub przygotowuję się do pracy jako przewodnik. Jest tam mnóstwo danych.
Profesor Piotr Migoń wskazuje, że to właśnie bogactwo informacji jest największym atutem wydawnictwa.
- To jedna strona, a druga jest taka, że wydawnictwo jest bardzo aktualne - mówi.
Dyrektor KPN Andrzej Raj zapowiada, że powinna powstać w przyszłości wspólna polsko-czeska monografia całych Karkonoszy. Niektóre sposoby zapisu czy klasyfikacji różnią się po obu stronach granicy. Będzie to więc wymagało uzgodnień, wypracowania jednakowych sposobów przedstawiania danych, ale ta obecna, interdyscyplinarna monografia pokazuje, że i takie polsko-czeskie przedsięwzięcie jest możliwe.
Dziękujemy za wyróżnienie i zapraszamy do lektury!