Opublikowano : 2017-11-22

Botaniczne odkrycie w Karkonoszach

To wyjątkowe wydarzenie w historii karkonoskiej i polskiej botaniki! Badania genetyczne przeprowadzone przez naukowców: dr. Marka Malickiego z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr. hab. Michała Ronikiera i dr. Tomasza Suchana z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie, dały nam wreszcie dowód, że występujący we wschodnich Karkonoszach różanecznik alpejski Rhododendron ferrugineum to nasz rodzimy gatunek, a jego stanowisko jest naturalne!
Ponad 30 krzewów różanecznika alpejskiego rosnących na skalnych półkach w trudno dostępnym terenie o nachyleniu 70-90 stopni od dawna było jedną z największych botanicznych zagadek Karkonoszy. Pierwsze wzmianki na temat ich występowania pochodzą już z wydanego w roku 1600 "Stirpium et fossilium Silesiae catalogus" Caspara Schwenckfelda, czyli "Katalogu roślin i minerałów Śląska". Wiadomym więc było, że te różowo kwitnące krzewy o błyszczących, ciemnozielonych liściach są obecne w tym miejscu od przynajmniej 400 lat. Botanicy zastanawiali się, czy różanecznik został sprowadzony z Alp i posadzony - podobnie jak to miało miejsce w XIX wieku w Tatrach - czy może jednak jest naturalnym elementem flory Karkonoszy? Dziś już wiemy, że ten interesujący gatunek przetrwał w Karkonoszach przynajmniej od czasów epoki lodowej jako relikt glacjalny, a największe pokrewieństwo łączy go z populacjami z zachodnich Alp.
Stanowisko różanecznika alpejskiego w Sowiej Dolinie jest jedynym naturalnym wystąpieniem tego gatunku w Polsce i jednocześnie najbardziej na północ wysuniętym stanowiskiem w Europie.
Projekt "Różanecznik alpejski w Karkonoszach - pochodzenie i ekologia" finansowany był ze środków Funduszu Leśnego.