Opublikowano : 2023-12-02

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

W Karkonoszach sypie śnieg, opady będą trwały praktycznie całą sobotę. Warunki na szlakach turystycznych są trudne, przewiany śnieg utworzył zaspy, które mają ok. 1,5 - 2,0 m. szlaki nie są przetarte, wędrówka może wymagać torowania co znacząco wydłuża czas wędrówki. Wiatr i wlgotność powietrza obniżają temperaturę odczuwalną. 

W komunikacie GK GOPR czytamy:

Zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach kotłów polodowcowych, we wklęsłych formach terenu, oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu. W tych miejscach górne warstwy pokrywy śniegu są bardziej spójne niż warstwy pod spodem i z nich mogą tworzyć się deski śnieżne. Ze względu na zmienne kierunki wiatru w ciągu ostatnich kilku dni, potencjalnych miejsc zagrożonych można spodziewać się na różnych wystawach.
W szczytowych partiach Karkonoszy grubość pokrywy waha się od 50 do 70 cm śniegu a w miejscach większej koncentracji do 90cm. W ciągu najbliższej doby prognozowane są opady śniegu, wiatr północny do 10m/s. Temperatura w szczytowych partiach -7 do -9⁰C. Warunki na szlakach turystycznych trudne, powyżej schronisk szlaki w większości nieprzetarte.

Komunikat służby śniegowo-lawinowej Grupy Karkonoskiej GOPR.

Prosimy o rozwagę w górach i odpowiednie przygotowanie do wędrówki


Aktualny stan zagrożenia lawinowego:
Zagrożenie lawinowe niskie (pierwszy stopień)


Zamknięty szlak w okresie zimy jest oznakowany tablicą oraz przekierowuje do obejścia zimowego jeżeli takowe zostało wyznaczone lub jeżeli jest wystarczająca pokrywa śnieżna.


Prosimy o śledzenie strony https://kpnmab.pl/ostrzezenia gdzie publikujemy aktualne informacje o dostępności szlaków turystycznych.