Opublikowano : 2022-09-28

Warunki na szlakach w Karkonoszach

28.09.2022
ZOSTAŃ NA SZLAKU - TO PROSTE!

Jesień na szlakach Karkonoszy zadomowiła się już na dobre, prognoza pogody na najbliższe dni niestety nie daje nam na razie nadziei na złotą polską jesień, należy być przygotowanym   na pierwsze przytupy śnieżnej aury. Najbliższe dni z przelotnymi  opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Izoterma zero na wysokości 1500 m npm.,  zachmurzenie całkowite, widzialność zmienna. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatury do ok. 5 st. C, ze względu na wiatr (do ok. 17 m/s) odczuwalna temperatura będzie niższa. W niższych partiach Karkonoszy temperatury do 12 st. C zachmurzenie całkowite, widzialność dobra, przelotne opady deszczu. 

Warunki do uprawiania turystyki pieszej są dobre, wymagają jednak przygotowania na zmienne warunki pogodowe. UWAGA - na szlakach jest już ślisko i mokro. W partiach grzbietowych leży cienka warstwa śniegu i lodu. 
Dni są już wyraźnie krótsze zatem na szlak należy wyruszyć odpowiednio wcześnie i zaplanować trasę tak, aby dotrzeć w doliny lub do schroniska o odpowiedniej porze - zmierzcha już ok. 19.00.

Prognozowane ostrzeżenia meteorologiczne w powiecie karkonoskim można prześledzić na stronach IMGW PIB.

Prosimy o śledzenie alertów pogodowych, które przychodzą na telefony komórkowe! 

Prosimy Was o respektowanie zasad przebywania na terenie KPN. Dziękujemy, że zabieracie swoje smieci z terenu Parku. 

Przypominamy - ZERO TOLERANCJI DLA OTWARTEGO OGNIA! Nie palimy papierosów, nie grillujemy. Na terenie KPN obowiązuje zakaz rozpalania ognisk. 
W przypadku zauważenia ognia prosimy o natychmiastowy kontakt ze służbami ratunkowymi:
112 - Straż Pożarna
985 - GK GOPR
lub przesłanie wiadomości na FB KPN - https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy


Przypominamy:
Rowerzystom przypominamy o respektowaniu zasad bezpiecznego zjazdu z Przełęczy Karkonoskiej do Przesieki- nawierzchnia drogi jest w bardzo złym stanie. Prosimy o zachowanie ostrożności.
Turystom pieszym przypominamy o trzymaniu się lewej strony szlaku niebieskiego, tak aby rowerzyści mogli bezpiecznie Was ominąć.


Turystom wędrującym z psami przypominamy o obowiązku pobrania w punkcie kasowym darmowej wejściówki dla psa oraz o przestrzeganiu zakazów wędrowania z psem na wybranych szlakach. Psie informacje znejdziecie TUTAJ
 
W przygotowaniu do wędrówek górskich może pomóc poniższa lista :) 
 1. Zaplanuj trasę wycieczki.
 2. Sprawdź prognozę pogody!
 3. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu i ubiorze, kurtce chroniącej przed wiatrem i opadami, rękawiczkach i czapce. Zabierz kije trekingowe i raczki jeżeli w górach są już warunki zimowe.
 4. Zabierz ze sobą ciepły napój, prowiant dający energię.
 5. Naładuj telefon, zabierz power bank, do plecaka spakuj czołówkę (sprawdź czy działa!).
 6. Planuj wycieczki uwzględniając doświadczenie w wędrowaniu po górach. Zawsze miej w plecaku papierową mapę - ona się nie rozładuje!
 7. Pamiętaj o zasadzie, że w warunkach gęstej mgły i ograniczonej widoczności o przebiegu szlaku informują tyczki. 
 8. W przypadku silnego wiatru unikaj przebywania na terenie leśnym ze względu na zagrożenie łamiącymi sie konarami drzew, gałęziami lub drzewami.
 9. W przypadku burzy, która zaskoczy  na szlaku, próbuj znaleźć bezpieczne schronienie, jak najszybciej schodź z grzbietu w doliny.  
 10. W góry nie wychodź bez aplikacji RATUNEK na telefonie i bez sprawdzenia pogody na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR
 11. Jeśli wybieracie się szlakami na czeską stronę, warto zainstalować w telefonie aplikację Zachranka odpowiednik polskiej aplikacji Ratunek. Instrukcja używania "Zachranki" jest na https://www.youtube.com/watch?v=QJRK8Y8-JjEWarto pamiętać również, że akcje ratunkowe po stronie czeskiej są płatne i kupić przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie.
 12. Na terenie KPN wędrujemy tylko od świtu do zmierzchu - zwierzęta Karkonoszy dziękują Wam za poszanowanie tej zasady i umożliwienie im spokojnego nocnego życia.

Informacje o szlakach w KPN znajdziecie na stronie https://www.kpnmab.pl/ostrzezenia 
Wędrujcie bezpiecznie!

 
          

                        


Źródło:
Dane meteo: GOPR.org, oraz IMGW PIB